Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighed
Interaktivt kort »

Godsstatistik

Godsstatistik

Køge Havn lossede
1.9 mio. tons gods i 2015

Køge Havns godsstatistik giver indblik i, hvor store mængder gods fordelt på varetype, der bliver losset på havnen. Statistikken giver derved et repræsentativt billede af den generelle udvikling i havnen over flere år og med tal pr. varetype. Yderligere detaljer om godsstatistik fra danske havne kan indhentes fra Danmarks Statistik.

Udviklingen står bestemt heller ikke stille på STC. Ligesom havnen bliver transportcenteret også udvidet med yderligere areal i de kommende år som et resultat af at flere virksomheder vælger at STC som base for deres virksomhed – og de nuværende virksomheder udvider med flere funktioner. STC er ideelt beliggende direkte til motorvejene E20, E47 og E55 og udgør dermed en optimal placering for vognmænd, kurerfirmaer, speditører, lagerhoteller og lignende med et stort transportbehov og behov for en central placering i Danmark og lige imellem Skandinavien og resten af Europa.

Godsomsætning

Varetyper (1.000 tons)

 2012201320142015
Total1.7831.9081.8751.971
Færdigvarer-olie-bitumen-stykgods37323338
Stål-træ i pakker-papir-pallegods43375150
Bulkvarer-korn-foderstof-gødning-vandbl. m.m.464464619611
Sten-grus-skærver-kridt-jord-lavprisvarer548585582539
Færge- og containergods645685688730
Biobrændsel-energitræ444800
Fisk2222